poniedziałek, 10 czerwca 2013

Statuty królestwa

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:

"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni.

Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.

Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.

Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami". (Mt 5,1-12)

We wprowadzeniu do księgi „Obrzędy błogosławieństw” napisano: „Źródłem i początkiem wszelkiego błogosławieństwa jest Bóg ponad wszystko błogosławiony. On, jedyny dobry, wszystko dobrze uczynił, aby swoje stworzenia napełnić błogosławieństwami i nieustannie, także po upadku człowieka, udzielał ich na znak miłosierdzia. Kiedy zaś nadeszła pełnia czasu, Ojciec zesłał swojego Syna, który przyjął ciało, i przez Niego ponownie udzielił ludziom wszelkiego błogosławieństwa duchowego. W ten sposób dawne przekleństwo przemieniło się dla nas w błogosławieństwo”.

Jeden z komentarzy biblijnych mówi, że błogosławieństwa zwane są zbiorem statutów królestwa Bożego. Mieszkańcami tego królestwa mogą zostać ludzie odznaczającymi się w wymiarze moralnym tymi cechami, które Jezus wymienił. Kto je posiada, jest szczęśliwy, bo już uczestniczy w dobrach niebieskich, których w pełni doświadczy w życiu wiecznym.

Kiedy uczniowie Jezusa naśladują Go, stają się błogosławieni, bo są otoczeni szczególną troską Boga, który ich umacnia, pociesza, udziela miłosierdzia i wzywa do siebie. Do szczęścia. stukam.pl


Komentarz dla Radia eM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz