poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Zwiastun, ale nie trailer

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.

Anioł wszedł do Niej i rzekł: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami".

Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.

Lecz anioł rzekł do Niej: "Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca".

Na to Maryja rzekła do anioła: "Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?"

Anioł Jej odpowiedział: "Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna, i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego".

Na to rzekła Maryja: "Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa". Wtedy odszedł od Niej anioł. (Łk 1,26-38)

Dzisiaj słowo „zwiastun” pojawia się rzadko, a jeśli już, to w znaczeniu trailer, czyli „krótka zapowiedź filmu, programu TV lub gry komputerowej”. Mało kto również używa czasownika „zwiastować”, zarówno w znaczeniu „być zapowiedzią czegoś”, jak i w znaczeniu „oznajmić, oznajmiać coś uroczyście, obwieścić albo obwieszczać”.

A słów, których nie używamy, często nie rozumiemy.

Pytanie, czy rozumiemy sens Zwiastowania Pańskiego wcale nie jest wydumane. W misji archanioła Gabriela nie chodzi tylko o zawiadomienie Maryi, że urodzi Dziecko bez współudziału mężczyzny. Jak zwraca uwagę jeden z komentarzy biblijnych, punktem centralnym Zwiastowania jest ukazanie przyszłości tego Dziecka. Bo to Dziecko jest Synem Bożym. Bo to Dziecko będzie Chrystusem, będzie wyczekiwanym Mesjaszem. Będzie spełnieniem Bożych obietnic.

Ktoś powiedział, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego, to święto nadziei i przezwyciężania lęku. Jest też świętem posłuszeństwa i zawierzenia Bogu. Jest świętem Wcielenia Bożego Syna.

Jan Paweł II napisał: „Od chwili zwiastowania Dziewica-Matka została wprowadzona w całkowitą „nowość” samoobjawienia się Boga i stała się świadomą tajemnicy. Jest Ona pierwszą z tych „prostaczków”, o których kiedyś Jezus powie: „Ojcze (...) zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”... stukam.pl

Komentarz dla Radia eM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz