Czasem w sposób mniej widoczny, czasem bardziej wyraźnie, toczy się spór o sposób obecności Kościoła w świecie. Ten spór ma miejsce również w Polsce, choć rzadko bywa wprost definiowany.
Problem nie jest nowy. Wyznawcy Chrystusa mierzą się z nim od pierwszych chwil istnienia Kościoła. Jego echa można znaleźć w Nowym Testamencie, w pismach Ojców Kościoła. Ale staje przed nim każde pokolenie chrześcijan.
Raz po raz jakaś część ludzi Kościoła przeżywa rozczarowanie, że Kościół nie jest obecny w świecie w taki sposób, jakiego oczekują. Dla jednych jest za mało ekspansywny, dla drugich za dużo. Według jednych za bardzo ingeruje w życie społeczne, według innych czyni to w stopniu zbyt ograniczonym. Jedni chcą, by przykazania stały się prawem państwowym, inni wzdrygają się na samą myśl, że mogłoby do tego dojść. Jedni rysują wyraźną, grubą krechę, oddzielającą Kościół od państwa, drudzy ją jak mogą rozmazują.
Arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn w wywiadzie dla dziennika „Il Folio” przypomniał niedawno, że chrześcijanie od zawsze starają się przeobrazić społeczeństwo, w którym żyją. „Wymyślili szpitale, uniwersytety. W tym sensie wcielenie zawsze było czymś konkretnym, widocznym” – powiedział. Dodał jednak bardzo realistycznie, że „tkanki społecznej nie da się odtworzyć poprzez wydawanie dekretów i ostre nawoływanie do przestrzegania norm”. Co nie znaczy, że zanegował istnienie norm w społeczeństwie. „Normy są potrzebne, ale muszą wyrastać z czegoś, czym ludzie żyją, z cnót już uznanych za ważne, bez względu na przynależność religijną” – wyjaśnił. To nie są łatwe dla niejednego chrześcijanina słowa.
W niejednym kraju uważanym za „katolicki” słychać bunt tych, którzy nie chcą, aby Kościół mówił im, jak mają żyć. Jak ich przekonać? W cytowanym już wywiadzie kard. Schönborn moim zdaniem dał najlepszą z możliwych odpowiedzi. „Kiedy św. Paweł zakładał niewielką gminę w Koryncie, miał przed sobą sfragmentaryzowany pogański świat. Nie mówił temu światu: „macie zrobić to i to”. Stworzył wspólnotę chrześcijan, która dzięki miłości i radości dzielenia się z innymi przyciągnęła wielu ludzi”.
Arcybiskup Wiednia dopowiedział jeszcze: „Takie stoi przed nami wyzwanie. Pokazać światu piękno naszej wiary”. No właśnie. Piękno!
(cytaty z wywiadu kard. Schönborna za portalem areopag21.pl)
wtorek, 14 czerwca 2011
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz