środa, 27 lutego 2013

Internet wielkopostny

Tematyczny przegląd Internetu: Co tam, panie w Internecie? Wierzący trzymają się mocno?

Zgodnie z obietnicą zaczynamy dzisiaj systematyczne, choć nie pozbawione subiektywizmu, przeglądanie zawartości Internetu pod kątem takich tematów jak wiara, religia, chrześcijaństwo, inne religie, katolicyzm, inne wyznania, ateizm, agnostycyzm, Kościół, jego przesłanie, misja itd., itp.

A jest co przeglądać w sieci w tej materii bez konieczności posługiwania się obcymi językami. Nowe miejsca zajmujące się wspomnianymi tematami wciąż w polskojęzycznym Internecie powstają, poszerzając tzw. ofertę.

Na początek spróbujmy zobaczyć, czy i w jaki sposób globalna sieć ułatwia polskim katolikom przezywanie Wielkiego Postu.

Na przykład, co z internetowymi rekolekcjami?

Są! Co prawda liczba propozycji nie jest tak duża, jak niektórzy mogliby się spodziewać, ale za to można już mówić o profesjonalnym podejściu do zadania.

Absolutny prym w tym roku wiodą prowadzone przez o. Adama Szustaka OP (to kaznodzieja nie od dziś ceniony zarówno w sieci, jak i poza nią, określany jako „kapłan głoszący Słowo Boże z mocą”) rekolekcje pod tytułem „Zakochany Skazaniec”. Mają postać zapisanych na wideo konferencji. Poszczególne odcinki są bardzo dobrze zmontowane, opatrzone muzyką, widać, że jest w tym pewna myśl całościowa. Filmy zamieszczane są w kilku kanałach na YouTubie, a także można je znaleźć na Vimeo. Zostały poprzedzone duża, bardzo fajną, „wirusową” akcją promocyjną. Jak informują organizatorzy: „Na stronie www.mocneslowo.pl - można się zapisać przez formularz, żeby na bieżąco otrzymywać kolejne odcinki. Rekolekcje można też śledzić na stronach: www.langustanapalmie.pl; www.stacja7.pl; www.dominikanie.pl; www.gloria24.pl”. Są też obecne na Facebooku. Oglądalność każdego odcinka idzie w dziesiątki tysięcy.

Kolejna internetowa rekolekcyjna propozycja to „360 sekund na pustyni”, przygotowana przez Sercański Portal Ewangelizacyjny www.profeto.pl. To również rekolekcje w formie wideo, prowadzone przez ks. Krzysztofa Naporę SCJ. Jest możliwość zapisania się do newslettera, aby nie przegapić kolejnych odcinków, rekolekcje mają swoją stronę na Fb. Warto zwrócić uwagę, że rekolekcje tłumaczone są na język migowy.

Boskatv.pl pod tytułem „Stoisz z boku...” przygotowała cykl, do śledzenia którego zachęca zachęca hasłem „Rekolekcje, jakich dotąd nie przeżyłeś”. To już mocno rozbudowane mini widowiska, z przeważającym udziałem świeckich, w tym znanych z telewizyjnych seriali aktorów, wcielających się w role różnych postaci. To już rzecz ze scenariuszem, reżyserem itd.

Do techniki wideo odwołali się również uczniowie św. Franciszka w ramach www.franciszkanie.tv, jednak zdecydowali się na codzienne wielkopostne komentarze, wygłaszane przez różnych autorów w habitach.

Wspomniane wyżej epizody przygotowywane przez Boskatv.pl oraz komentarze emitowane przez www.franciszkanie.tv zamieszcza w swoim bardzo rozbudowanym bloku wielkopostnym deon.pl. Są tam również bardzo ciekawe propozycje w formie tekstowej.

Dużo materiałów do czytania w Wielkim Poście przygotowała wiara.pl. Podzielone są na poszczególne tygodnie, z których każdy ma swój temat.

Zastanawiającą propozycję wielkopostną można znaleźć na katolik.pl. Umieszczono tam „Projekt: życie”, czyli cykl 9 odcinków filmowych, „opowiadających o życiu człowieka językiem pisania projektów, językiem mądrego planowania”.

Tyle na początek systematycznego przeglądania Internetu pod kontem treści związanych z wiarą. Widać, że jeśli chodzi o pomoc w przeżywaniu Wielkiego Postu dominują materiały wideo. Trochę szkoda, że nie towarzyszy im również wersja tekstowa.

Po drugie, warto chyba również w materiałach formacyjnych, zamieszczanych w sieci przypominać, że miejscem przeżywania wiary jest wspólnota, realna wspólnota. Dlatego nie wystarczy odsiedzieć swoje przed monitorem albo obejrzeć w komórce. Rekolekcji „na żywo”, bez pośrednictwa skomplikowanej techniki, nic nie zastąpi. stukam.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz