poniedziałek, 21 stycznia 2013

Stare, wygodne bambosze

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: "Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?".

Jezus im odpowiedział: "Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo pana młodego mają u siebie. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i robi się gorsze przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki; i wino przepadnie, i bukłaki. Lecz młode wino należy lać do nowych bukłaków". (Mk 2,18-22)

Wydawałby się mogło, że jesteśmy wciąż spragnieni nowości. Że to, co stare, nas nudzi. Tymczasem w rzeczywistości jest inaczej. Nawet w młodym wieku szybko odkrywamy, że to, co stare, jest wygodne, znane, bezpieczne. Tymczasem to, co nowe, jest nieznane, wymaga uczenia się, wysiłku.

Zygmunt Krasiński zauważył, że każda nowość razi, obraża nawet, zanim da się rozpoznać.

Nauczyliśmy się traktować chrześcijaństwo, naszą religię, Kościół, Ewangelię, jak stare, wygodne bambosze, w których nic nas nie zaskoczy. Często zapominamy, że Dobra Nowina, przyniesiona przez Jezusa Chrystusa, jest nieustannie nowa. Dziś też.

Marcel Proust zwrócił uwagę, że prawdziwy akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób. To mądra podpowiedź, która być może pozwoli niejednemu zrozumieć, na czym polega nowa ewangelizacja, o której tak wiele się dzisiaj mówi.

Fakt przyjścia na ziemię Bożego Syna wprowadza ogromną zmianę. Wszystko stanęło w nowym świetle. Świetle Ewangelii. Trzeba więc poskromić w sobie chęć wpasowania tego, co radykalnie nowe, co przyniósł Jezus, w stary, znany, wygodny, pełen zła i bylejakości świat. Dobra Nowina o zbawieniu to nie jakaś niewielka, nieistotna łatka na znanej nam rzeczywistości. To istota naszej rzeczywistości. To treść naszego życia. stukam.pl

Komentarz dla Radia eM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz