wtorek, 27 kwietnia 2010

Brak pewności

"Niepewność - oto co zmusza do myślenia" - stwierdził kiedyś Albert Camus. A Erich Fromm uważał, że "Poszukiwanie pewności przeszkadza w poszukiwaniu znaczenia. Niepewność jest niezbędnym warunkiem do zmuszenia człowieka aby rozwinął skrzydła". Francuski pisarz Maxime Chattam napisał, że "Prawdziwe szczęście w życiu nie polega na uśmiechach radości, ale właśnie na tych momentach niepewności, kiedy wszystko może się odwrócić, tylko że nikt nie wie, w którą stronę".

Na podstawie tych kilku cytatów można by odnieść wrażenie, że niepewność jest czymś pozytywnym. A przecież nie lubimy niepewności. O wiele bardziej wolimy pewność. "Największą karą czyśćca jest niepewność sądu" - powiedział Blaise Pascal.

Niepewność jest ekscytująca. Daje dreszczyk emocji. Wiedzą o tym twórcy filmów i powieści. Wiedza o tym politycy i specjaliści od marketingu. Niepewność budzi zaciekawienie. Ale na dłuższą metę jest nie tylko męcząca. Jest irytująca. Może prowadzić do zagubienia. Do fałszywego odbioru rzeczywistości.

Słynny (zwłaszcza dzięki Markowi Grechucie, który go pięknie śpiewał) wiersza Adama Mickiewicza "Niepewność" pokazuje właśnie człowieka zagubionego. Człowieka, który nie wie, czy kocha.

Ci, którzy chodzili za Jezusem, mieli do Niego pretensje: "Dokąd będziesz nas trzymał w niepewności? Jeśli Ty jesteś Mesjaszem, powiedz nam otwarcie". Chcieli jasnej deklaracji. Jednoznacznego stwierdzenia. Odpowiedź Jezusa jest zaskakująca: "Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec".

To nie inni są winni naszej niepewności. Jeśli brak nam pewności w jakiejś kwestii, to zwykle dlatego, że sami ją blokujemy. Pewność wymaga zaufania. Pewność, zwłaszcza w relacjach z Bogiem, wymaga zawierzenia. "Wiara jest pewnością tego czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy" - czytamy w niektórych tłumaczeniach Listu do Hebrajczyków. W innych przekładach to zdanie brzmi: "Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy. Dzięki niej to przodkowie otrzymali świadectwo...".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz