niedziela, 18 kwietnia 2010

Do trzech razy

Z Internetu można się dowiedzieć, że trójka symbolizuje Boga, bóstwo, świętość, trójcę, sacrum, harmonię, siłę, Słońce, owocowanie, wzrost, rozwój, medytację, szczęście, świadomość. "W różnych kulturach liczbę trzy uważa się za symbol nieba, Boga w opozycji do świata (ziemi). Trójka wyobraża doskonałość, jest syntezą jedynki i dwójki (rodzice i dziecko), symbolizuje czas, różne aspekty życia (duchowe, fizyczne i umysłowe), etapy życia (młodość, dojrzałość i starość). Jest to liczba doskonała, mistyczna, mitologiczna, święta. Dla pitagorejczyków była liczbą doskonałą, oznaczającą początek, środek i koniec" - informuje jeden z serwisów, który ma w podtytule "Strefa wiedzy".

Wiele rzeczy odruchowo robimy trzy razy. Nawet niektóre formy pozdrowień w określonych regionach powtarzane są trzy razy. Wynika to z niewypowiedzianego przekonania, że coś powtórzone trzy razy jest pełniejsze i doskonalsze niż powiedziane tylko raz.

Nawet miłość wyznajemy niejednokrotnie mówiąc: "Kocham, kocham, kocham".

Czy z powodu "magicznych" własności liczby trzy Zmartwychwstały Jezus aż trzy razy pytał Szymona Piotra o miłość? Wątpliwe. Równie dobrze można by się upierać, że ze względu na wyjątkowość trójki, Piotr trzy razy zaparł się swego Mistrza. Chociaż w mentalności Narodu Wybranego liczby miały konkretne funkcje.

"Ze względu na odmienność formacji kulturowej, a w konsekwencji, z powodu innego pojmowania funkcji liczb w literaturze, nas, spadkobierców kultury tradycji „Aten”, liczby w Biblii od zawsze intrygowały, fascynowały, a nawet prowadziły do powstawania dziwacznych teorii i prób interpretacji Pisma Świętego. Kiedy pojmujemy biblijne liczby dosłownie, tak jak do tego jesteśmy przyzwyczajeni w naszej mentalności, bywa, że dochodzimy do mijających się z pierwotnym zamysłem autorów natchnionych, rozumieniem wielu fragmentów Biblii" - napisał w serwisie biblia.wiara.pl ks. Wiesław Felski. I wyjaśnił, że liczba trzy wskazuje na całość, na jedność, na spełnienie jakiegoś czynu, doświadczenia, wydarzenia. "Kiedy ona się pojawia, znaczy, że coś dzieje się w pełni i nie ma już miejsca na suplementy, dodatki, poprawki, na żadne „ale”. Cała rasa ludzka wywodzi się od trzech synów Noe; Jezus według tradycji nauczał przez trzy lata; zmartwychwstanie dokonało się po trzech dniach od śmierci Zbawiciela; Bóg jest w trzech Osobach".

Z komentarza do jednego z wydań Pisma Świętego wynika, że trzykrotne pytanie skierowane przez Jezusa do Piotra wynika raczej z faktu, iż ich rozmowa jest "misternym splotem nieporozumień". Piotr odpowiadając na pytania Chrystusa używał innego słowa niż zawierało pytanie. Mówił o innym rodzaju miłości. Dopiero gdy Jezus posłużył się słowem używanym przez Piotra, on zawołał: "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham".

Mówimy: "Do trzech razy sztuka" i po trzeciej próbie rezygnujemy. Gdyby Bóg też kierował się tą zasadą, nie wyszlibyśmy na tym najlepiej...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz