"Niemiecka teolog Dorothee Sölle trafnie stawia przed nami takie zadanie: "Należy pytać dokąd zmartwychwstał Chrystus, bo przecież nie do nieba [...]. Na drodze wiodącej przez świadomość kilku ludzi zmartwychwstał On ku historii wszystkich ludzi [...]" - powiedział kilka lat temu prof. Tadeusz Sławek, były rektor Uniwersytetu Śląskiego. Dorothee Steffensky-Sölle (ur. 30 sierpnia 1929 w Kolonii, zm. 27 kwietnia 2003 w Göppingen) to niemiecka teolożka protestancka, jedna z najbardziej znanych teologów XX wieku. Jak mówi Wikipedia, reprezentowała teologię polityczną odznaczającą się radykalnym unikaniem skrajności i demitologizacją Biblii i wiele czerpała z teologii wyzwolenia.
Lecz zanim zada się pytanie "Dokąd zmartwychwstał?" nie da się uniknąć pytania bardziej podstawowego: "Czy zmartwychwstał?".
"Wiara Polaków kryje w sobie liczne paradoksy. Badania Instytutu Statystyki Kościoła w Polsce pokazują, że mimo iż 92 procent Polaków przyznaje się do wiary, to o jeden procent mniej z nich wierzy w istnienie osobowego Boga, a tylko 69 procent podziela wiarę w życie wieczne. W zmartwychwstanie wierzy 65,8 procent" - napisał niedawno w "Życiu Duchowym" Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Ewangelia według św. Marka ma w różnych rękopisach różne zakończenia. Pierwsze, krótsze (nie we wszystkich wydaniach Pisma Świętego jest ono uwzględniane), zawiera zdanie mówiące o tym, że sam Jezus od Wschodu aż po Zachód rozpowszechnił przez Apostołów "świętą i nieprzemijalną naukę o wiecznym zbawieniu". Drugie zawiera wezwanie wypowiedziane przez Jezusa: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu". Ale wcześniej w tym zakończeniu zostały w skrócie wyliczone kolejne objawienia Zmartwychwstałego Jezusa i problemy, jakie mieli z uwierzeniem w Zmartwychwstanie Jego najbliżsi uczniowie.
Zmartwychwstanie nie jest prawdą zastrzeżoną dla niewielkiej grupy wybranych. Chociaż jest to największa tajemnica w dziejach zbawienia, to jednak jest ona przeznaczona dla wszystkich.
Ale zanim zacznie się ją głosić innym, najpierw trzeba samemu uwierzyć. A to wcale nie jest takie proste. W zmartwychwstanie wierzy 65,8 procent Polaków.
sobota, 10 kwietnia 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz