"Wystawić na próbę oznacza postawić nas w takiej sytuacji, w której ujawnia się, co rzeczywiście kryje się w nas samych. Próba to taki moment w życiu, w którym doświadczamy czegoś, co przerasta nasze możliwości, kiedy dotykamy naszych ludzkich granic i bezradności" - napisał ks. Dariusz Piórkowski SJ w serwisie mateusz.pl. Są ludzie, którzy lubią być wystawiani na próbę. Sami wystawiają się na próbę. Chcą sprawdzać, gdzie są te granice.
Ale są też ludzie, którzy sami prób unikają, natomiast chętnie innych na nie wystawiają. Lubią sprawdzać i testować innych. Nie tylko wystawiają innych na próbę, ale również chętnie zastawiają na nich pułapki. Odczuwają radość i satysfakcję, gdy ktoś w zastawiona przez nich pułapkę wpadnie. Gdy nie przejdzie przez próbę z sukcesem.
Są ludzie, którzy myślą, że tak samo postępuje Bóg. Że bawi Go wystawianie nas na próby. Że kopie przed nami dołki czekając niecierpliwie, aż w nie wpadniemy. A jeśli jakoś udaje się nam omijać pułapki, to podnosi stopień trudności albo zmienia reguły w trakcie gry.
To bzdura. Bóg się nami nie bawi. A jeśli dopuszcza coś, co my traktujemy jako próby, to po to, aby nam pomóc.
Są ludzie, którzy usiłują bawić się Bogiem. Starają się wciągnąć Go do gry, narzucić Mu swoje reguły. Wystawiają Go na próbę. Zastawiają na Niego pułapki. Chcą Go przyłapać na jakiejś niekonsekwencji, błędzie, wpadce. Chcą nad Nim górować, udowodnić Mu, że są lepsi od niego albo przynajmniej Mu równi.
"Czemu Mnie wystawiacie na próbę?" - zapytał Jezus, gdy zjawiła się u Niego delegacja specjalistów od zapędzania w kozi róg. Zabrali się do roboty profesjonalnie. Najpierw połechtali: "Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz", po czym walnęli najperfidniej jak umieli: "Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?". No wpadli we własne sidła.
Szkoda czasu na "przyłapywanie" Pana Boga. To nie polityk, którego można skłonić do głupstwa pokrętnym pytaniem. Pan Bóg zna nie tylko wszystkie odpowiedzi. Zna też wszystkie pytania.
wtorek, 1 czerwca 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz